Jak projektować przestrzenie opieki zdrowotnej?
Istnieje wiele badań i opracowań dotyczących potrzeb i dobrych praktyk przy projektowaniu wnętrz placówek opieki zdrowotnej, w tym prywatnych przychodni.
Poniżej przedstawiamy parę istotnych aspektów, które warto uwzględnić projektując przestrzeń placówki opieki zdrowotnej, opierając się na doświadczeniach związanych z ostatnią realizacją Enel-Med.
(architekt: Archimed, dystrybutor: Vip Service)
Funkcjonalność, dlaczego?
Przestrzenie placówek opieki zdrowotnej powinny uwzględniać potrzeby lekarzy, administracji oraz pacjentów - zarówno małych, jak i dużych. Wiele mówi się o ergonomii w miejscu pracy, a przychodnia to przecież miejsce pracy lekarzy.
Dlatego warto przenieść znane już założenia i stworzyć ergonomiczne miejsce pracy dla lekarzy, których obowiązki służbowe często wiążą się z dużym obciążeniem psychicznym.
W nowych gabinetach lekarskich placówki Enel-Med znajduje się jedno z najlepszych krzeseł marki Profim – Violle, które oprócz eleganckiego designu umożliwia pełną, indywidualną regulację. Po drugiej stronie lekarskiego biurka znajduje się, w pełni tapicerowane krzesło Nu, które daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa oraz wygody.
Bezpieczeństwo oraz higiena. Jak?
Stworzenie bezpiecznej i higienicznej przestrzeni minimalizuje ryzyko zakażeń. Co mieści się pod pojęciem higiena? Np. zastosowanie łatwych do dezynfekcji tapicerek.
Winyl Silvertex czy Valencia, dzięki powłoce PERMABLOK3® oferuje pierwszorzędną ochronę antybakteryjną. Tapicerka winylowa jest również odporna na plamy, a łatwość w czyszczeniu są nieocenione w środowiskach o intensywnym użytkowaniu.
Dlatego pracownia Archimed wraz z Vip Service do przestrzeni wspólnych wybrały sofy modułowe Revo właśnie w tapicerce winylowej.
Wspierajmy poczucie prywatności.
Wizyta w przychodni, poradni czy szpitalu często wiąże się z trudnymi rozmowami i decyzjami. Zapewnienie odpowiedniego poziomu prywatności podczas konsultacji jest kluczowe dla budowania zaufania i zachęcania pacjentów do dzielenia się swoimi problemami zdrowotnymi.
Przestrzeń nowej przychodni dziecięcej Enel-Med wyraźnie rozdziela przestrzeń korytarza, poczekalni, wykorzystując siedziska Revo ze ściankami oraz krzesła Nu, wspierając estetykę i akustykę poczekalni.
Estetyka, która wpływa na atmosferę.
Stworzenie przyjaznej i spokojnej atmosfery może pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju związanego z wizytą u lekarza. Wnętrza przychodni, stworzone we współpracy z renomowanym biurem projektowym Archimed, emanują nie tylko funkcjonalnością, lecz także przyjemną, wręcz radosną aurą.
Przenikająca jasna kolorystyka, składająca się z ciepłych odcieni żółci i subtelnych błękitów, zaproponowana przez Archimed, wraz z komiksowymi motywami na ścianach, nadaje pomieszczeniom lekarskim lekkości i swobodnego charakteru.