67% wszystkich zatrudnionych siedzi w sposób niewłaściwy. Aby siedzieć poprawnie należy przestrzegać kilku bardzo prostych zasad ergonomii.
Stopy powinny swobodnie spoczywać na podłożu. Powierzchnia stopy powinna tworzyć z podudziem kąt 90°. Jest to możliwe dzięki regulacji wysokości siedziska, która pozwala na dobranie optymalnej pozycji dla ludzi różnego wzrostu.
Aby umożliwić swobodny przepływ krwi, kolana powinny znajdować się w lekkim kącie rozwartym - zapewnia to odpowiednio wyprofilowane siedzisko z możliwością regulacji wysokości.
Podłokietniki (z regulacją wysokości) powinny pozwolić uzyskać kąt rozwarty pomiędzy ramieniem a przedramieniem.
Oparcie fotela powinno być lekko wychylone do tyłu (kąt pochylenia tułowia w stosunku do reszty ciała większy niż 90 stopni) aby nie utrudniać pracy narządów wewnętrznych.
Aby zapobiec drętwieniu nóg oraz uciskowi na powierzchnię ud powinno się wykorzystywać pełną głębokość siedziska.
Plecy powinny mieć stały kontakt z wyprofilowanym oparciem, co pomaga zachować naturalny kształt kręgosłupa.
Nie zaleca się siedzenia w tej samej pozycji przez dłuższy czas, stanowi to bowiem niekorzystne obciążenie dla organizmu. Jak najczęściej należy zmieniać pozycję za biurkiem - prostować nogi, wyginać plecy, kołysać się wraz z fotelem. Dynamiczna zmiana postawy podczas pracy pomaga zmniejszyć obciążenia naszego układu ruchu.